LOGO Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Kontakt z nami


telefon kontaktowy:
63 242 88 24
wyślij do nas fax:
63 242 88 24
napisz do nas wiadomość:
sekretariat@psmkonin.pl

Konkurs pianistyczny


XXI Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Konin 2020 26-29 marca 2020

czytaj więcej...

Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Poleć znajomemu
Imię i nazwisko:
Twój e-mail:
E-mail znajomego:

Dzień Patrona dla Niepodległej (6.11.18) W dniu 6 listopada w naszej szkole odbyły się uroczystości z okazji Obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości i Dnia Patrona. Koncert rozpoczął Hymn Państwowy w wykonaniu orkiestry symfonicznej i chóru PSM I i II stopnia w Koninie pod dyrekcją pana Andrzeja Wójcińskiego.

Następnie pani Katarzyna Broj przybliżyła zebranym sylwetkę Patrona naszej szkoły Ignacego Jana Paderewskiego.

Po złożeniu kwiatów pod pamiątkową tablicą poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu zabrzmiała „Suita tańców polskich” Andrzeja Wójcińskiego w wykonaniu Orkiestry PSM I i II st. pod batutą kompozytora. Nie zabrakło również akcentów patriotycznych. Pan dyrektor Krzysztof Pydyński w swoim przemówieniu podkreślił rolę polskiej kultury we wzmacnianiu polskości, w budowaniu świadomości narodowej. Przywołując słowa Patrona zwrócił się do zebranych: „Nie zginie Polska, nie zginie, lecz żyć będzie po wieki – wieków w potędze i chwale, dla was, dla nas, dla całej ludzkości”. Swoją wypowiedź zakończył: Vivat Polonia Restituta!

Program uroczystego koncertu wypełniły utwory kompozytorów polskich. Antonina Waliszewska z klasy fortepianu pana Andrzeja Wójcińskiego zaprezentowała Polonez As-dur młodzieńczy Fryderyka Chopina i I część Sonatiny Tadeusza Szeligowskiego. Pan Michał Baranowski wykonał własną Improwizację na tematy polskie. W drugiej części uroczystości zaprezentowały się klasy pierwsze PSM I i II st. w piosence „Dzień Patrona dziś” przygotowane przez panią Julitę Rybczyńską, autorkę słów i muzyki. Po ślubowaniu w obecności sztandaru Pan Dyrektor Krzysztof Pydyński dokonał aktu pasowania na ucznia. Na zakończenie wyjątkowego koncertu zabrzmiała Wiązanka pieśni żołnierskich 1918-1939 - opr. Julian Kwiatkowski wykonana przez zespół instrumentów dętych pod dyrekcją pana Jacka Rybczyńskiego. Wszyscy zebrani mieli okazję zaśpiewać pieśni patriotyczne przy akompaniamencie zespołu.

Uroczystość z okazji Dnia Patrona poprowadziła pani Hanna Buczkowska-Bartczak.

Fot. M. Jurgielewicz