LOGO Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Kontakt z nami


telefon kontaktowy:
63 242 88 24
wyślij do nas fax:
63 242 88 24
napisz do nas wiadomość:
sekretariat@psmkonin.pl

Konkurs pianistyczny


XXI Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Konin 2020 26-29 marca 2020

czytaj więcej...

Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Poleć znajomemu
Imię i nazwisko:
Twój e-mail:
E-mail znajomego:

Międzynarodowe Warsztaty Big-Bandowe (16-23.09.18) W dniach 16  - 23 września trwały Międzynarodowe Warsztaty Big-Bandowe „Polsko-niemieckiej Młodzieżowej Orkiestry Jazzowej” prowadzone przez Grzegorza Nagórskiego. Warsztaty odbywały się w Ośrodku wypoczynkowym „Wityng” w Mikorzynie. Na zakończenie projektu uczestnicy zagrali trzy koncerty: 21 września o 18.00 w PSM I i II st. w Kaliszu, 22 września o godzinie 17.00 w PSM I i II st. w Koninie a w niedzielę 23 września o godz.18.00 w PSM I i II st. w Inowrocławiu.

Początki tego projektu sięgają roku 2003 kiedy to młodzieżowy big-band Windmachine z Hanoweru koncertował w Polsce w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Jednym z najbardziej udanych koncertów był wspólny występ muzyków z Niemiec z Big-bandem Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. W roku następnym na zaproszenie prezydenta Landu Dolna Saksonia Christiana Wulffa i premiera Polski Marka Belki muzycy z obu zespołów spotkali się w Krzyżowej na wspólnych warsztatach i koncercie w ramach upamiętnienia 65 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. (Jesienią 2009 roku w piątą rocznicę inauguracji tego projektu ponownie z inicjatywy prezydenta Christiana Wulffa big-band koncertował w Krzyżowej w ramach Dolnośląskiego Forum Gospodarczo-Politycznego).

Po pierwszym niezwykle owocnym spotkaniu muzyków obu państw rozpoczęły się coroczne kontakty młodzieży na przemian w Polsce i Niemczech. Mają one formę kilkudniowych warsztatów oraz koncertów. W projekcie uczestniczą muzycy głównie studenci akademii muzycznych z Polski i Niemiec zapraszani do projektu. Big-band koncertował w wielu salach koncertowych, klubach muzycznych (Blue Note w Poznaniu, Eljazz w Bydgoszczy), i festiwalach w Polsce i Niemczech (m.in. Festiwalu Jazzowym w Saksonii Anhalt), Koncercie Promującym Wielką Nagrodę Śląska w Brunszwiku.

Warsztaty wpisują się znakomicie w cykl przedsięwzięć promujących kulturę polską w Niemczech, których gorącym orędownikiem i organizatorem jest Prezydent landu. Ze strony niemieckiej za organizację warsztatów odpowiedzialna jest Rada Muzyczna Dolnej a ze strony polskiej za organizację i przygotowanie polskich muzyków odpowiada Krzysztof Pydyński dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Największą wartością projektu Polsko-niemiecka młodzieżowa orkiestra jazzowa jest długa bo już kilkunastoletnia tradycja. Kontakty rozwijają się. Aktualnie ze strony polskiej w projekcie biorą udział muzycy z całej Wielkopolski. Poziom artystyczny orkiestry systematycznie wzrasta. Muzycy grają coraz więcej koncertów. Z obu stron warsztaty przygotowane są dobrze organizacyjnie. W organizację koncertów w Niemczech włącza się także Polonia. Każdy projekt ma dokumentację DVD lub CD. Przedsięwzięciu patronują najwyższe władze w obu regionach. Młodzi muzycy obu krajów poznają się, nawiązują przyjaźnie, przełamują stereotypy.

Ukoronowaniem 10-letniej działalności Big Bandu było wydanie w roku 2014 płyty Swich In Time nagranej w roku poprzednim podczas warsztatów w Niemczech.