LOGO Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Kontakt z nami


telefon kontaktowy:
63 242 88 24
wyślij do nas fax:
63 242 88 24
napisz do nas wiadomość:
sekretariat@psmkonin.pl

Konkurs pianistyczny


XXI Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Konin 2020 26-29 marca 2020

czytaj więcej...

Państwowa Szkoła Muzyczna w Koninie

Poleć znajomemu
Imię i nazwisko:
Twój e-mail:
E-mail znajomego:

Wizyta Francuzów (17-20.05.17) W dniach 17-20 maja gościliśmy grupę muzyków z partnerującego Koninowi francuskiego miasta Henin-Beaumont. Towarzyszyli im wicemer Laurent Brice, Dawid Obringer – dyrektor wydziału kultury merostwa, Natalie Bycz- dyrektor tamtejszej biblioteki oraz Agata Brice – w roli tłumaczki i przyjaciela obu szkół.

 Czwartkowy poranek 18 maja rozpoczęliśmy od odwiedzin naszej szkoły, Goście z ciekawością oglądali klasy lekcyjne i nasze instrumentarium, następnie odbyliśmy spacer po konińskiej Starówce. Przed południem w magistracie spotkał się z nami zastępca prezydenta miasta Konina Sławomir Lorek. Rozmawialiśmy o strukturze naszych miast, edukacji, sprawach społecznych i o kulturze. W samo południe zupełnie spontanicznie daliśmy się namówić na krótką wizytę w nowej siedzibie redakcji portalu lm.pl. Popołudnie i wieczór spędziliśmy w Oskardzie. Muzycy odbyli najpierw próbę, a następnie uczestniczyliśmy w koncercie Konin meets Henin Beaumont , który rozpoczynał 24. Festiwal JAZZONALIA. Ponad 3-godzinny koncert zakończył się wspólnym międzynarodowym przyjacielskim muzykowaniem.

            W piątek 19 maja gościliśmy na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczestniczyliśmy w uroczystym zamknięciu wystawy fotograficznej Mirosława Jurgielewicza „Opowiem Ci moje miasto…”, która swoją premierę miała właśnie w Henin Beamount podczas ubiegłorocznego Salon de Pologne.

Następnie na prośbę Gości udaliśmy się do Galerii Sztuki CKiS Wieża Ciśnień. Tamże niespodziewanie jako pierwsi obejrzeliśmy wernisaż „Między rzeczami” Bogusława Bachorczyka, który chętnie dzielił się z nami swoimi przemyśleniami.

Po południu zwiedzaliśmy Muzeum Okręgowe w Gosławicach. Wieczór spędziliśmy ponownie w Oskardzie uczestnicząc w Jazzonaliach.

             Sobotnie przedpołudnie spędziliśmy zwiedzając nowootwarty Skansen Bicz niedaleko Starego Miasta. Ponad 12 tysięcy eksponatów z pasją tam zgromadzonych zrobiło na naszych Gościach ogromne wrażenie, podobnie jak staropolski obiad, którym zakończyliśmy tam wizytę. Popołudniu pojechaliśmy do Lichenia. Pani Irena Wawrzyniak pokazała nam miejsca, których nie odwiedzają zwykli turyści (m.in. wnętrze 18-metrowych organów w bazylice). Ciekawym bardzo okazało się Muzeum Państwa Polskiego. Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich był zlot orkiestr i chórów. Zobaczyliśmy fragment próby blisko 3 tysięcy wykonawców zgromadzonych na schodach licheńskiego sanktuarium.

             Zmęczeni, ale pełni wrażeń po kolacji pożegnaliśmy Gości.

Mamy nadzieję, że był to znakomity początek interesującej i wartościowej wymiany partnerskiej między naszymi szkołami…

 

 Beata Stanisławska